Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Investujete do nemovitostí?

 

Investujete do nemovitostí?

 

Víte, že zhruba 60% Čechů investuje peníze do nemovitostí?

Vychází to z průzkumů od společnosti Ipsos, které si nechala udělat Expobank CZ.

Na druhém místě po nemovitostech se umístily spořící účty, stavební spoření a v neposlední řadě i akcie, dluhopisy, podílové fondy, nebo investice do drahých kovů, jako jsou zlato a stříbro.

 

Co se vůbec jako investice dá koupit? Co má smysl, pokud to vůbec smysl má?

Při koupi nemovitosti na investici je vždy nutné zůstat v realitě. Při koupi bytu na hypotéku, který zatím budete pronajímat, než děti vyrostou je potřeba si spočítat, za kolik je reálné byt dlouhodobě pronajmout, jaké jsou náklady na jeho provoz a jaký náklad budete mít na hypotéku.

Koupit si pole jen proto, že jednou z něj možná budou stavební pozemky s developerským projektem – stát se to může, je určitě zajímavé, ale vždy je dobré vědět, co se v budoucnosti s polem bude dít, jaké jsou na něm sítě, jak vypadá územní plán, podloží, jak je to se záplavovým územím, příjezdovou cestou atd.

 

Na investici lze koupit leccos, ale vždy pečlivě zvažte, jaké náklady vlastnictví nemovitosti ponese.

Vypůjčím si citát od Benjamina Grahama: „Investiční operace je taková operace, která po důkladné analýze slibuje bezpečné zachování jistiny a odpovídající výnos. Operace, které nesplňují tyto požadavky, jsou spekulacemi.“

Dříve platilo, že investiční nemovitosti se nejlépe seženou na dražbách. Samozřejmě levněji. Avšak ani na to dnes nelze spoléhat. Mnoho soukromých subjektů se naučilo na dražbách obchodovat, i banky k tomu dnes umí půjčit finance, a proto při dražbě buďte obezřetní, aby vás nakonec nemovitost nevyšla dráž, než klasická koupě.

Vhodnými nemovitostmi, vzhledem k jejich potencionálu mohou být činžovní domy, nebo rodinné domy s více obytnými jednotkami, dobře se pak pronajímají menší byty typu garsoniéra, 1+1,2+1 a nebo v některých případech i velké byty studentům.

 

Samozřejmě platí, že možnost budoucího pronájmu se odvíjí od lokality, dopravní dostupnosti, občanské vybavenosti atd. 

Teoreticky výhodnou investicí může být již zmiňované pole, které si na základě pachtu budou obhospodařovat zemědělci, a jednou z něj bude lukrativní zástavba.

Ať už se rozhodnete koupit na investici cokoliv, nekoukejte jen na případný zisk, ale vždy zvažte i náklady spojené s provozem a údržbou, způsob financování, návratnost vložených prostředků. Aby pro vás investice jednou nebyla bezednou jámou.

Pokud zvažujete investici do nemovitostí, můžete se na mě obrátit s jakýmkoliv realitním dotazem. 

Mgr. Monika Sedláková

mobil: 777 148 332

Vytvořit poptávku

Rozšířené hledání


Typ nabídky

Upřesnit


Cena a plocha

m2
m2

Kraj a lokalita


Rozšířené hledání


Typ nabídky

Upřesnit


Cena a plocha

m2
m2

Kraj a lokalita


Máte otázku?